Ubuntu 16.04 Kurulumu Resimli Anlatım

Ubuntu 16.04 Kurulum

Ubuntu kullanmak isteyen herkes için tamamen ücretsizdir. Ubuntu’yu indirmek için indirme sayfasındaki Download düğmesine tıklayın. İndirme sayfasında dönem dönem iki farklı Ubuntu sürümü yer alabilir. Bu sürümlerden birin yanında “LTS” yazar, bu kısaltma söz konusu sürümün uzun süreli (5 yıl) destek sürümü olduğunu ifade eder. Diğeri ise 9 ay desteklenen, bu süre sonunda desteklenmesi için sürüm yükseltmeyi gerektiren fakat daha güncel olan, ara sürümdür. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

“Download” düğmesine tıkladıktan sonra bilgisayara indirdiğiniz ISO dosyasını mount edip kurulum işlemine başlayabiliriz.

Kurulum ekranında ilk olarak karşımıza gelen ekran aşağıdaki gibidir. Bu ekrandan işletim sisteminde kullanmak istediğimiz dili seçip devam ediyoruz. Bu makalede ingilizce kurulum üzerinden devam edeceğiz.

Dil şeçiminiz sonrasında aşağıdaki ekrandan Install Ubuntu Server seçeneği üzerinden devam edip kuruluma başlıyoruz.

Yükleme için kullanılacak dil seçimini bu ekrandan yapıyoruz. Hangi dili seçersek işletim sistemimiz bu dilde kullanılacak ve kurulum bu dilden devam edecektir.

İşletim sistemi dilini seçtikten sonra time zone ayarlarını yapmamız gerekiyor. Bu seçimde izleyeceğimiz yol Other/Asia/Turkey olacaktır.

Bölge ayarlarımızla devam ediyor ve aşağıdaki gibi kurulum esnasında Turkey seçeneği olmasada Siz United States – en_US.UTF-8 ile devam edebilirsiniz.

Sırada klavye ayarlarımız var. İlk olarak karşımıza gelen ekranda klavye ayarlarını yapmamız isteniyor. Bu ekrana No diyerek devam edebilirsiniz. Fakat Yes seçeneği ile ilerlerseniz klavyenizi tanıyabilmek için sizden bazı tuşlara basmanızı isteyecektir.

Aşağıdaki gibi kurulumumuz devam edecektir.

Component ler yüklendikten sonra Hostname ayarlarını yapılandırmamız için aşağıdaki ekran gelecektir. İstediğiniz şekilde yapılandırıp devam edebilirsiniz.

Hostname ayarlarını yaptıktan sonra sisteme girebileceğimiz bir username ve buna bağlı bir şifre oluşturacağız. Aşağıdaki ekranlardan da takip edip işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Dizin şifreleme işlemine No diyerek devam edebiliriz.

Bölgesel ayarlarımızı doğrulayıp Yes seçeneği ile devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda LVM üzerinden disk yapılandırma sayfasını görüyorsunuz. Biz bu seçenekleri default olarak Guided – user entire disk and set up LVM üzerinde Enter ile devam ediyoruz.

Sıralı resimlerde gördüğünüz gibi disk biçimlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Disk işlemleri sonrası aşağıdaki ekranla karşı karşıya kalıyoruz. Bu ekran üzerinde sistemimizde bir proxy server varsa bunun bilgileri girebilirsiniz. Bu işlem de tercihinize kalmış. Kullanmak istemiyorsanız boş bırakıp devam edebilirsiniz.

Update ekranına geldiğimizde bu update işlemlerini nasıl yapmak istediğinizle alakalı hangi seçenekle ilerlemek isterseniz onunla ilerleyebilirsiniz. Ben Install security updates automatically seçeneği ile devam ediyorum.

Update ayarları sonrasında kurmak istediğimiz yazılımlar ile ilgili bir menü ekranıyla karşılaşacağız. İşletim sistemi kurulurken aynı zamanda yanında kurabileceğiniz yazılımlar aşağıda görülmektedir. Ben şimdilik sadece erişim için ssh kurmak istiyorum. Şeçimi yapıp Continue seçeneği ile devam ediyorum.

Seçimlerimizi yapıp Continue diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Kurulum bitiminde Continue ile ilerliyoruz ve sunucumuz Reboot ediliyor. Sonrası sunucuya login olarak işlemimizi bitirmiş oluyoruz.

Başka bir makalede görüşmek üzere..

Samet KORKMAZ

LimonHost Support Team

Bir cevap yazın